ONE RADIO
KONTAKT
OSADENSTVO
REKLAMA
FREKVENCIA
RADIO ONE RADIO ONE ROCK RADIO ONE RETRO
1 | Všetky hity!

V nedeľu rozdajú hudobné ceny Grammy

11.02.2011   zdroj: SITA

späť späť

Halu Staples Center v Los Angeles, ale i obrazovky miliónov ľudí na celom svete v nedeľu 13. februára ovládne odovzdávanie Grammy - najprestížnejších a najsledovanejších hudobných cien na svete. Americká Národná akadémia nahrávacích umení a vied ich rozdá po 53. raz, tentoraz v 109 kategóriách. Svoje "želiezko v ohni" bude mať tento rok aj Slovensko a to zásluhou trnavskej rodáčky Lucie Duchoňovej. Príbuzná speváka Karola Duchoňa je nominovaná v kategórii Najlepší spevácky výkon v klasickej hudbe za výkon na nahrávke Canto A Sevilla so skladbami skladateľa Joaquína Turinu. Najviac, až desať nominácií v rámci 53. ročníka Grammy, má detroitský rapper Eminem. Tridsaťosemročný hip-hopový hudobník sa spoločne s barbadoskou speváčkou Rihannou uchádza o ocenenie v kategóriách Skladba roka, Nahrávka roka, Najlepšia rapová skladba, Najlepšia rapovo-spievaná spolupráca a Najlepší videoklip k piesni Love the Way You Lie. Tá sa nachádza na albume Recovery (2010), ktorý je nominovaný v kategórii Album roka. Zvyšné štyri nominácie má Eminem v kategóriách Najlepší rapový album (Recovery), Najlepšia rapová skladba (Not Afraid), Najlepšia vokálna popová spolupráca (Airplanes, part II - featuring B.o.B a Hayley Williams) a Najlepší sólový rapový výkon (Not Afraid). Americký muzikant, ktorý sa na scéne pohybuje 15 rokov, má doteraz na svojom konte 11 cien Grammy. Desať z nich dostal v rámci rapových žánrových kategórií, jednu za videoklip k piesni Without Me.


Veľkým úspechom skončil nominačný večer, ktorý sa konal 1. decembra 2010, aj pre 25-ročného speváka Bruna Marsa, ktorý má sedem nominácií. Spoločne s rapperom B.o.B sa uchádza ako interpret o cenu v kategórii Nahrávka roka za hit Nothin' on You a v tej istej kategórii bude bojovať aj za Cee Lo Greena a jeho hit Fuck You, ktorý produkoval jeho tím The Smeezingtons. Pod touto skladbou je však podpísaný aj ako skladateľ a môže získať vzácnu sošku aj za kategóriu Pieseň roka. Rodák z Honolulu si v rámci skupiny The Smeezingtons vybojoval i nomináciu v kategórii Najlepšia produkcia. Šancu uspieť majú aj Jay-Z, Lady Antebellum a Lady Gaga, ktorí sú nominovaní šesťkrát. Excentrická Lady Gaga môže uspieť v kategóriách Album roka (The Fame Monster), Videoklip roka (Bad Romance), Najlepší ženský popový výkon (Bad Romance), Najlepšia vokálna popová spolupráca (Telephone - featuring Beyoncé), Najlepší popový vokálny album (The Fame Monster) a Najlepšia tanečná nahrávka (Dance in the Dark). Hip-hopový mogul Jay-Z je nominovaný v hlavnej kategórii Nahrávka roka za dueto Empire State of Mind, ktoré nahral s Aliciou Keys. Zvyšných päť nominácií má v žánrových rapových kategóriách. Country formácia Lady Antebellum môže cenu získať v prestížnych kategóriách Skladba roka (Need You Now), Nahrávka Roka (Need You Now), Album roka (Need You Now) a taktiež v troch žánrových country kategóriách.


Okrem spomenutých interpretov sa o najdôležitejšie z najdôležitejších hudobných cien na svete budú uchádzať napríklad Katy Perry, ktorá je nominovaná na Album roka za nahrávku Teenage Dream (2010). V tej istej kategórii je nominovaná i kanadská indie-rocková formácia Arcade Fire za kúsok The Suburbs (2010). Montrealská kapela má okrem toho ďalšie dve nominácie. Hudobník Cee Lo Green, polovica dua Gnarls Barkley, uspel minimálne v rámci nominácií so skladbou Fuck You, za ktorú môže získať Grammy v kategóriách Pieseň roka i Nahrávka roka. To však nie je všetko, pretože Cee Lo Green je s touto pesničkou nominovaný aj v kategóriách Najlepší videoklip a Najlepší urban/alternatívny výkon.


Medzi nováčikmi sa ocitla pätica kandidátov, z toho dvaja pochádzajú z Kanady (Justin Bieber a Drake), ďalší dvaja z Veľkej Británie (Florence and the Machine a Mumford and Sons) a iba jeden z USA (Esperanza Spalding). Posmrtne na Grammy nominovali aj legendárneho Michaela Jacksona. Kráľ popu si môže svoju zbierku cien vylepšiť o zlatý gramofónik v kategórii Najlepší mužský popový výkon za pieseň This Is It.


Počas slávnostného večera udeľovania Grammy naživo vystúpia Eminem, Dr. Dre, Bob Dylan, Mumford & Sons, The Avett Brothers, Mick Jagger, Raphael Saadiq, Barbra Streisand, Cee Lo Green, Gwyneth Paltrow, Rihanna, Drake, Arcade Fire, Lady Gaga, Miranda Lambert, Katy Perry, Justin Bieber, Usher, Jaden Smith, B.o.B, Bruno Mars, Janelle Monáe, Lady Antebellum, Muse, Yolanda Adams, Christina Aguilera, Jennifer Hudson, Martina McBride a Florence Welch. Na pódiu v Staples Center sa tak predstavia všetci umelci, ktorí sú nominovaní na Grammy v kategórii Album roka, konkrétne Arcade Fire, Eminem, Lady Antebellum, Lady Gaga a Katy Perry. Organizátori galavečera zverejnili na oficiálnej webovej stránke podujatia grammy.com v uplynulých dňoch aj mená prezentujúcich. Ceny odovzdá napríklad dvojnásobný držiteľ Grammy a trojnásobný držiteľ Latin Grammy Marc Anthony, americký r'n'b spevák a herec Jamie Foxx, speváčka a gitaristka Jewel, americký hudobník John Mayer, ktorý má na konte sedem ocenení, herec Pauley Perrette či spevák a herec Donnie Wahlberg. Ďalšími prezentujúcimi budú Dierks Bentley, Selena Gomez, Norah Jones, LL Cool J, Nicki Minaj, Blake Shelton, Miley Cyrus, Neil Patrick Harris, Kris Kristofferson, John Legend, členovia nominovanej kapely Paramore a Seth Rogen. O držiteľoch cien Grammy rozhoduje približne 16-tisíc hlasujúcich členov americkej Národnej akadémie nahrávacích umení a vied. Priamy prenos bude mať režisérsky na starosti Louis J. Horvitz, o scenár sa postarajú David Wild a Ken Ehrlich.

World charts

Taylor Swift - Look What You Made Me Do

hot 100 billboard

Post Malone feat. 21 Savage - Rockstar

UK singles chart

Post Malone feat. 21 Savage - Rockstar

Sk éter

P!nk - What About Us

kontakt
LIVE do štúdia:
037/290 11 29
sms: one_text na 7776
studio@oneradio.sk

Všeobecný kontakt:
0650/111 333
info@radioretro.sk
ONE RADIO
ONE RADIO ONE RADIO ROCK ONE RADIO RETRO
Pracovné pozície | Reklama | Podmienky súťaží | Kontakt
Facebook Twiter Google+

© 2005 - 2016 RADIOONE, s.r.o.
Reprodukcia, prenos, šírenie, ukladanie časti alebo celého obsahu v akejkoľvek
forme, bez predchádzajúceho písomného súhlasu RADIOONE s.r.o.,je zakázané
okrem prípadu, keď sa tak deje s povolením
Reklamné odkazy: TrendyVeci.sk - Trendové veci, ktoré potešia každú ženu, Revízny technik plynových spotrebičov, Rádio One Rock, Rádio One Retro
Created by Weblife